SİPARİŞİM NEREDESİPARİŞİM NEREDE EN YAKIN EBEBEKEN YAKIN EBEBEK

Emzirme

ANNELİĞİN MUCİZESİ, EMZİRME

Uzmanlar ilk altı ay sadece anne sütünü öneriyor. Bu özel sıvı, 6 ay boyunca bebeğinizin bütün beslenme ihtiyacını karşılayabilmenin yanı sıra bebeğinizin ruhsal gelişimini de destekler. Uzmanlara göre emzirme, sadece bebek değil anne sağlığı açısından da önemlidir. Peki emzirmeyi anne ve bebekler için bu kadar gerekli kılan nedir?

Emzirmenin Bebekler İçin Faydaları

●        Bebeğinizin karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve su gibi besin içeriklerine olan ihtiyacını ilk altı ay tek başına karşılar.

●        Emzirme ile bebeğinizin bağışıklık sistemi güçlenir ve vücudunun hastalıklara karşı direncini artırır.

●        Başta beyin olmak üzere bütün sistemlerinin gelişimini destekler.

●        Emme refleksi çene kaslarını geliştirir. Böylece bebeğiniz ek besine geçtiğinde rahatlıkla beslenmesini sürdürebilir. 

●        Bebeğiniz emerken; sadece beslenme ihtiyacını karşılamaz, aynı zamanda annenin sıcaklığını ve kokusunu alarak duygusal tatmin yaşar. Bu durum anne ve bebek arasında duygusal bir bağ kurulmasının en temel basamağıdır.

Emzirmenin Anneler için Faydaları

●        Yumurtalık ve meme kanseri riskini azaltır.

●        Memedeki sütü boşaltarak, süt birikmesi sonucu mastit oluşmasını engeller.

●        Emzirme sırasında oksitosin adlı bir hormon salgılanır. Bu hormon doğum sonrası rahmin toparlanmasını kolaylaştırır.

●        Doğum kilolarını daha hızlı vererek eski formuna dönmesini kolaylaştırır.

●        Romatizmal hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

●        Emzirmek ekonomiktir. Hem zamandan hem de bütçeden tasarruf sağlar.

●        Anneyi duygusal olarak motive eder. Bebeğini emziren anne gün içindeki yorgunluğunu unutur.

Emzirme Problemleri ve Pratik Çözümler

Bebeğinizi beslemenin en kolay ve en doğal yolu emzirmedir. Ancak emzirmek her zaman kolay olmayabilir. Bazı anneler için bu olay çok acı verici olup, huzur vereceğine ciddi bir stres kaynağı olabilir. Özellikle yeni doğan bebeklerin iki saatte bir emzirildiğini düşünürsek, annelerin bu soruna derhal bir çözüm üretmesi gerekir. Çözüm üretebilmek için de önce problemin neden kaynaklı olduğunu bilmek gerekir. Annelerin en sık karşılaştığı emzirme problemleri;

Süt Kanallarında Tıkanıklık: Bebeğiniz memeyi yeteri kadar boşaltamadığında süt kanalları dolar ve tıkanıklık oluşur. Süt kanalları tıkanıklığı belirtileri; göğüste ağrı, şiş, kızarıklık ya da ateş şeklinde kendini gösterebilir. Problemi ortadan kaldırmak için bebeğinizi sütünüzü boşaltana kadar emzirmelisiniz. Eğer bebeğiniz doyduğu halde kanallarınız boşalmadıysa, süt sağma makinesi ile sütünüzü sağmanız gerekir.

Mastit: Süt kanalları tıkanıklığı tedavi edilmediği takdirde tıkanıklık artar ve memede iltihaplanmaya sebep olur. Mastit, tek göğüste de iki göğüste de görülebilir. En belirgin belirtileri göğüslerde sertlik, acı, yanma, kızarıklık ve şişliktir. Problemin çözümü için bebeğinizi sık aralıklarla, göğsünüzü boşaltana kadar emzirmenizdir. Emzirmeden sonra manuel ya da elektrikli bir süt sağma makinesi ile göğsünüzdeki sütü boşaltmalısınız. Eğer mastit durumunda ateşiniz 38,5’u aşarsa hemen bir doktora gitmeniz gerekir.

Göğüs Çatlakları: Emziren kadınların birçoğunun yaşadığı bu problem, bebeğin memeyi doğru kavrayamamasından ya da annenin bebeği doğru emzirememesinden kaynaklanır. Oluşan çatlaklar ilerleyen aşamada çok fazla acı vermeye ve kanamaya başlar. Bu süreçte emzirme, huzur verip anne bebek bağını güçlendiren bir eylem olmaktan çıkıp, can sıkıcı bir eylem olmaya başlar. Bu durumla başa çıkabilmek için göğüs ucunuz için özel üretilmiş, zararlı kimyasallar içermeyen kremleri kullanabilirsiniz. Göğüs çatlaklarına temas eden çamaşırlarınızın sebep olduğu acıyı, göğüs ucunuza yerleştireceğiniz silikon kalkanlarla azaltabilirsiniz.

Sütün Az Gelmesi: Sütünüz var, ancak bebeğinize yetmiyorsa; önce süt salgınızı artırmaya çalışmanız gerekir. Sütünüzü artırmak için de bol bol sıvı gıdalar tüketmeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Yorgunluk, süt salgılamanızı yavaşlatır. Bu nedenle bol bol dinlenmelisiniz. Bebeğinizi süt olmasa bile sık sık emzirin ve süt sağma makinesi ile sağın. Göğüsleriniz sağıldıkça süt bezlerinizin çalışması tetiklenir. Ayrıca ebebek mağazalarımızda bulunan malt içecekleri ya da annelere özel, süt yapan bitkisel içerikli çayları deneyebilirsiniz. Bu ürünler süt miktarınızda fark edilir bir artış gösterecektir.

Fazla Süt Gelmesi: Süt bezlerinin az çalışması kadar fazla çalışması da bir problemdir. Memelerinizden aşırı süt gelmesi göğüslerde tıkanıklığa ve mastit enfeksiyonuna sebep olabilir. Ayrıca aşırı süt gelen göğüsler, evde ve dışarıda sürekli kıyafetinizin ıslanmasına, süt lekesi olmasına sebep olabilir. Bizim size tavsiyemiz bu problemi bir avantaja çevirmenizdir. Bir süt sağma makinesi ile göğsünüzü sık sık sağıp, sağdığınız sütü özel saklama poşetlerine doldurup derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Böylece ilerleyen aylarda sütünüz azaldığında buzluktaki sütünüzü çözdürüp bebeğinize verebilirsiniz. Bu arada kıyafetlerinizin ıslanmasını da dert etmeyin. Sırf bu problem için üretilmiş hassas ve pamuklu pedleri ebebek mağazalarımızdan temin ederek güvenle kullanabilirsiniz.

Meme Ucunun İçeri Gömülü Olması: Emme refleksi ile doğan bebeğiniz, eğer göğüs ucunuz içerdeyse sütünüz olsa bile ememeyecektir. Bu problemi çözebilmek için göğüs ucunuzu dışarıya çıkarmaya yarayan özel ürünler vardır. Her emzirme öncesi bu ürün ile göğüs ucunuzu dışarıya çıkararak emzirme eylemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aşırı Uzun ya da Kısa Meme Ucu: Bu problem sonradan oluşan bir durum değil, göğüs yapınızla alakalıdır. Uzun meme ucu bebeğinizin ağzında çok içeri girdiğinden öğürmesine ve memeyi kavrayıp çekememesine sebep olur. Kısa meme ucu da bebeğinizin ağzında kavranamadığından emzirme eylemi gerçekleştirilemez. Her iki durumda da silikon ya da kauçuktan yapılmış yapay göğüs uçlarını kullanabilirsiniz.

Emzirme, hem anne hem de bebek için önemli bir eylemdir. Uzmanlar, bebeğinizi ilk altı ay sadece anne sütü olmak üzere 2 yıl boyunca emzirmenizi tavsiye ediyor. Emzirmenizi ya da süt üretmenizi engelleyen problemleri ebebek uzmanlığı ile kolayca çözebilirsiniz.